Ako ľahšie zvládnuť prvé týždne dieťatka v škôlke?

Je na rozhodnutí rodiča, kedy svoje dieťatko prihlási do škôlky. Či pôjde do škôlky v dvoch alebo troch rokoch. V každom prípade prechádza dieťatko pred nástupom do škôlky nádherným obdobím vývojových zmien.

V prípade, ak jeden z rodičov ostal na rodičovskej dovolenke, trávi dieťatko s rodičom väčšinu dňa. Rodičia stále zostávajú pre svoje detičky hlavnou istotou, stredobodom vesmíru, záchytným bodom. No začínajú už prejavovať  aj záujem  o nové sociálne prostredie. Chcú sa hrať a vytvárať si kontakty so svojimi rovesníkmi a učiteľmi, získavať skúsenosti, byť spoločensky nezávislé. Vo vývoji detí je to jeden z ďalších veľkých a zásadných krokov. Učia sa fungovať bez rodičov! Tento krok je podstatný k postupnému osamostatňovaniu sa detičiek a bude ich sprevádzať v ďalšom živote. Preto je tak dôležité zvládnuť práve tento krok.

Nástup dieťatka býva veľakrát ťažší pre rodičov ako pre detičky. Áno, Vaše dieťatko pri nástupe do škôlky môže prejaviť najkrajšiu ľudskú emóciu ktorou je plač, kým sa s Vami rozlúči. No plač nie je pri lúčení pravidlom. My rodičia často bojujeme s myšlienkou, že sme svoje dieťatko odložili, nedopriali sme mu viac času s nami. Nebojte sa pred dieťaťom prejaviť i svoje emócie. Oni ich aj tak cítia. Cítia Vaše váhanie, Váš stres a nervozitu. Porozprávajte sa s deťmi o tom, ako je škôlka pre ne dôležitá. Že v nej spoznajú nových kamarátov, naučia sa nové veci, zažijú nové dobrodružstvá. O všetom sa s nimi môžete každý deň rozprávať. Pamätajte však na to, že chuť rozprávať o tom, čo sa dialo v škôlke, prichádza postupne a väčšinou až vtedy, keď býva dieťatko staršie. To, že Vám deti doma o škôlke nepovedia nič alebo iba malý útržok,  je dané skutočnosťou, že deti do šiestich rokov žijú prítomnosťou. Nemajú potrebu zapamätať a následne spomínať na to, čo bolo.

Veľký dôraz klaďte na informáciu o tom, kedy pre dieťatko prídete. Nezabudnite mu ukázať čas na hodinkách a zdôrazniť skutočnosť, že pre ne vždy v určenú hodinu isto každý deň prídete. Detičky  do šiestich rokov nevnímajú čas tak, ako my dospelí. Často sa stáva, že pred obedným spinkaním plačú, lebo si myslia, že ich maminka alebo ocko nechali v škôlke cez noc. Ukázať im kedy prídete, kde bude veľká a malá ručička na hodinách, je pre ne veľmi dôležité. Povedať im, že budete stáť za dverami, keď sa po spinkaní napapajú a sľub dodržať, je zásadou vytvárania si dôvery so svojim dieťatkom.

Pri odovzdávaní dieťatka buďte sebaistí, rozhodní, uvoľnení, buďte veselí a hlavne svoje dieťatko neľutujte. Vecne mu vysvetlite, že teraz je čas, kedy musí ísť do škôlky a vy zase do práce. Pani učiteľky Vám v škôlke vždy rady pomôžu. Ak potrebujete, obráťte sa s dôverou na ne. Prevedú Vás začiatkami v škôlke spolu s Vašim dieťatkom. Povedia, aký adaptačný proces dieťatko má, či bude preň lepšie, aby začínalo byť v škôlke postupne, najprv iba na niekoľko hodín, až pomaly prejde na celodenný režim. No vždy s ohľadom sa kontinuálne dochádzanie s výnimkou choroby. Nepredlžujte čas odovzdávania dieťatka a Vášho odchodu. Čím dlhší je Váš odchod, tým väčší môže byť stres dieťatka. Nesľubujte dieťatku, že mu to vynahradíte, alebo že mu niečo pôjdete kúpiť za to, že v škôlke ostane. Takýmto postupom by bolo Vaše dieťatko iba zmetené a ešte viac rozrušené.

Mnoho detičiek má rado ranné rituály. Mne sa osvedčilo každé ráno zobrať dieťatko na ruky, prejsť spoločne celú škôlku, povedať si, čo bude počas dňa papať, po čom dieťatko spokojne odišlo do triedy k pani učiteľke. Iné detičky majú radi, keď ich maminka alebo ocko pred dverami riadne vystískajú a dajú pusu. Iné detičky si dajú ťapku s rodičmi. Pokúste sa nájsť svoj rituál, ktorý bude pravý pre Vaše dieťatko.

Keď dieťatko odovzdáte pani učiteľke, nevstupujte už do triedy. Rozumieme, že sa chcete uistiť, či je Vaše dieťatko v poriadku. Keby niečo v poriadku nebolo, určite Vás pani učiteľky budú informovať.

Celý denný škôlkarsky rituál končí až vtedy, keď poobede pre svoje dieťatko prídete. Často sa stáva, že od šťastia, že Vás zbadá, pustí všetky svoje emócie na Vás a začne plakať. Aj toto berte ako pozitívnu vec. Je šťastné, že ste prišli. Zoberte svoje dieťatko do náručia, vystískajte ho, povedzte mu, že teraz budete mať čas iba naňho, urobte si poobedie, ktoré malo Vaše dieťatko vždy rado, ísť kam bude chcieť. Môže sa však stať, že Vaše dieťatko bude chcieť ísť iba domov. Tam, kde to dôverne pozná a kde sa ono i vy cítite najlepšie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *